Patrzmy władzy na ręce. Konin okiem mieszkańca.
poniedziałek, 07 marca 2011
Akcja Konin

Zapraszamy na stronę nowego konińskiego stowarzyszenia, z którym wiążemy, nie da się ukryć, duże nadzieje....

Akcja Konin (kliknij tutaj)

czwartek, 27 stycznia 2011
Kaplica na Chorzniu

Szanowni Radni!

Piszę do Was mając nadzieję, że wyjaśnicie mi moje wątpliwości dotyczących budynku kaplicy na Chorzniu. Od kilkunastu miesięcy śledzę perypetie związane z próba jej sprzedaży-kolejne przetargi wraz z obniżaniem ceny budynku i z zadowoleniem przyjąłem wreszcie pomysł magistratu, żeby przeznaczyć budynek na cele socjalne. Ale nie o to chcę pytać. Cały czas kołatało mi się w głowie pytanie, którego jakoś nie potrafiłem wyartykułować. Dopiero zaprzyjaźniony dziennikarz z redakcji Faktów i Mitów naprowadził mnie na nie. Wreszcie zorientowałem się co cały czas nie dawało mi spokoju-jakim cudem budynek kaplicy jest własnością miasta ? Z tego co wiem teren na którym stoi budynek kaplicy jest własnością miasta-zachodzą więc dwie możliwości odpowiedzi na moje pytanie:

1) Miasto za pieniądze z budżetu wybudowało kaplicę i użyczało ją parafii

2) Parafia na miejskim gruncie wybudowała z własnych pieniędzy kaplicę.

Być może związane jest to z moją wrodzoną ( jak twierdzą niektórzy mi nieżyczliwi) tępotą albo z moim nabytym przez lata ( przyznaję się bez żadnego skrępowania) antyklerykalizmem, ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić innego wariantu.

Jeśli zachodzi przypadek pierwszy to chciałbym wiedzieć czy parafia płaciła miastu czynsz za dzierżawę obiektu i w jakiej wysokości?

Jeśli zachodzi przypadek drugi to chciałbym wiedzieć za jaką kwotę miasto odkupiło od parafii budynek? Bo odkupić chyba musiało jeśli ogłaszało przetarg na ten obiekt, prawda?

W obu tych przypadkach mam jeszcze dodatkowe pytanie: co na tej działce przewidywał plan zagospodarowania? Bo obserwując całą historię przetargów ( obniżanie ceny do minimum-jeśli mnie pamięc nie myli z 580 tys. zł na 420 tys. zł.)  wydaje mi się, że budynek kaplicy postawiono tam bez żadnych planów na przyszłość co z tym fantem później począć.

Mam nadzieję, że któryś z radnych rozwieje moje wątpliwości. Odpowiedź obiecuję opublikować na blogu.

czwartek, 13 stycznia 2011
Poznajcie swojego radnego...

....i korespondujcie z nim. Nie wstydźcie się też podchodzić do nich na ulicy ( tak jak oni podchodzili do nas podczas kampanii wyborczej) i rozmawiajcie z nimi o rzeczach ważnych dla miasta.

W razie jakichkolwiek kłopotów z kontaktami z naszymi radnymi prosimy o sygnał na adres:

nomen-nescio@gazeta.pl

 

wieslaw.steinke@konet.pl www.steinke.pl

winczew@konet.pl Zbigniew Winczewski

zenon.chojnacki@konet.pl

tadeusz.wojdynski@konet.pl

ramona.kozlowska@konet.pl

zofia.itman@konet.pl

urszula.maciaszek@konet.pl

elzbieta.siudajpogodska@konet.pl

czeslaw.lajdecki@konet.pl

jan.urbanski@konet.pl

jaroslaw.sidor@konet.pl

janusz.zawilski@konet.pl

kazimierz.lipinski@konet.pl

kamil.szadkowski@konet.pl www.kamilszadkowski.pl

marek.cieslak@konet.pl

marcin.sypniewski@konet.pl

mateusz.cieslak@konet.pl www.mateuszcieslak.info mateusz.cieslak@tlen.pl

piotr.korytkowski@konet.pl

tadeusz.pigula@konet.pl

ryszard.bialkowski@konet.pl

zdzislaw.strzech@konet.pl

 

 

Fotografie radnych pochodzą ze strony www.konin.pl

14:18, nomen-nescio
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 grudnia 2010
Mapa Kultury

Znalazłem ciekawą stronę w internecie: www.mapakultury.pl

Ludzie, którzy stworzyli ten projekt tak piszą o nim na Facebook'u:

Mapa Kultury to interaktywna mapa Polski, utworzona z wizytówek ciekawych miejsc, ludzi i klimatów. Teksty przygotowują sami użytkownicy.

Projekt jest skierowany do młodzieży, organizacji lokalnych, stowarzyszeń twórczych, władz lokalnych, sieci bibliotek, szkół, uczelni, a także tych, którzy chcą dzielić się swoimi doświadczeniami i historiami z regionu.

To zaproszenie dla wszystkich, a zwłaszcza dla pasjonatów kultury swojego regionu lub miasta, do zamieszczania informacji o lokalnych ciekawostkach, historiach oraz wydarzeniach, które kształtują tożsamość danego miejsca.

Jak na razie zamieszczono w nim dwa teksty o Koninie:

Zofia Kamila Urbanowska (1849-1939) (kliknij tutaj)

Konin Iwaszkiewicza (kliknij tutaj)

Nie mogłem sie opanować i wpisałem też tam mój tekst o wynalazcy prezerwatyw, pochodzącym z Konina, Juliusie Frommie (kliknij tutaj). Czeka właśnie na akceptację moderatora.

Zachęcam wszystkich do tworzenia interaktywnej mapy historii naszego miasta. To będzie fajna nauka i zabawa jednocześnie. A przy okazji cos po nas pozostanie.....

Prezydent Konina-rozliczenie obietnic wyborczch

Jeszcze go końca nie opadł kurz i dym po kampanii wyborczej, jeszcze nowowybrany prezydent miasta dobrze nie przymierzył się do swojego fotela w magistracie, a już na Facebook'u powstał profil Prezydent Konina - rozliczenie obietnic wyborczych (kliknij tutaj) .

Profil został założony przez (rozgoryczonych?) przeciwników prezydenta Nowickiego. Wskazują na to delikatne szpilki, które próbują wbijać już na samym początku po otwarciu strony. Za takie drobne złośliwości uważam kłucie w oczy zarobkami prezydenta  i wpis, który został zmieniony po dwóch dniach gdy zwróciłem na to uwagę:

14 (nie 13) grudnia 2010 roku pracę na urzędzie Prezydenta Miasta Konina rozpoczął Pan Józef Nowicki.

i mój komentarz do tego:

Rozumiem chęć rozliczania władz miasta. Sam to nie raz robiłem. Ale nigdy do łba mi nie przyszło zaczynać od pokazywania zarobków albo do nawiązywania do dat z historii Polski ( cytuję: 14 (nie 13) grudnia 2010 roku pracę na urzędzie Prezydenta Miasta Konina rozpoczął Pan Józef Nowicki) żeby tylko pokazać-ciekawe komu?..., że prezydent Nowicki jest nieswój. Rozmawiajmy o mieście ale nie w tak żenujący sposób, ok ?

 

Abstrahując od tych złośliwości muszę powiedzieć, że cieszy mnie pomysł założenia tego profilu. I proponuje twórcom tej strony pójście dalej : niech służy do rozliczania nie tylko Józefa Nowickiego. Rozliczajmy też tu z obietnic wyborczych jego zastępców-Marka Waszkowiaka i Dariusza Wilczewskiego, a także, osoby które także dużo nam w ostatniej kampanii obiecały czyli całą obecną Radę Miasta. Już oczami wyobraźni widzę te dyskusje o jakich zawsze marzyłem, żeby odbywały się na blogu. I to o tyle ciekawsze dyskusje, że prowadzone pod swoimi nazwiskami. Żadnych nicków i chamskich wypowiedzi. Tylko merytoryczne wpisy. Miejsca jest tam dużo i każdy zapewne znajdzie coś dla siebie. Pierwsza dyskusja (kliknij tutaj), taka na rozgrzewkę, już się toczy. Serdecznie na nią zapraszam w imieniu pomysłodawców strony i swoim. I mam nadzieję, że profil ten nie skupi sie tylko  na wyolbrzymianiu wpadek prezydenta Nowickiego, ale pokaże także wszystkie pozytywne aspekty jego pracy. I łudzę się, że nie zniknie nagle gdy okaże się, że ta prezydentura jest taką jakiej Konin potrzebował.

Trzymam kciuki za administratorów tego profilu, żeby starczyło im wytrwałości na całe  cztery lata. Zapiszemy tu  historie tej kadencji. Całą. Jeszcze raz dziękuję za mozliwość uczestnictwa w tym projekcie i gratuluję pomysłu.

piątek, 10 grudnia 2010
Kodeks Etyki Radnych

Gdzie pycha tam będzie i hańba, a gdzie pokora tam mądrość.

Salomon (ok. 930 p. n. e )

Jak na razie w naszej Radzie Miejskiej panuje małe zamieszanie. Radni ślubują, potem niektórzy odchodzą, przychodzą nowi... Jest więc czas, zanim zacznie sie ciężka praca, na stworzenie czegoś co będzie gwarancją zaufania mieszkańców do działań radnych na ich rzecz. Czas na stworzenie w naszym mieście Kodeksu Etycznego Radnych dzięki, któremu radni będą zawsze pamiętać o służebnym charakterze swojej pracy, rzetelności i bezinteresowności. Kodeks będzie zbiorem wytycznych tego czym przede wszystkim radni mają kierować się w swojej misji ( bo za taką uważam pracę dla Konina). Będzie też czytelnym dla wyborców katalogiem standardów zachowania jakich mają prawo oczekiwać od swoich przedstawicieli w Radzie Miasta.

Przejrzałem dzisiaj wiele kodeksów etycznych rad miejskich i gminnych. Napisane są różnie. Jedne lepiej, inne gorzej. Ale wszystkie mają jedna zasadniczą zaletę: pomagają wyborcom w ocenie radnych. Pomagają też bardziej wymagać pewnych działań od radnych.

Mnie w szczególności spodobał sie jeden z punktów Kodeksu Etyki Radnego z Kowalewa Pomorskiego, dzięki któremu można uniknać zbyt silnego wpływu różnych partii politycznych na samorząd:

Radny , będąc członkiem partii politycznych lub ugrupowań , pozostając pod silną presją innych członków , winien kierować się zasadą , że tylko on ponosi odpowiedzialność za wybór podjętej decyzji.

Chociaż ten też jest przeuroczy:

Radny nie powinien nigdy robić czegoś , czego nie umiałby wytłumaczyć swoim wyborcom , jego postępowanie bowiem , i to , co społeczeństwo o tym postępowaniu wie , wpływają na reputację całej Rady.


Zresztą ten akurat kodeks jest, w mojej ocenie, cały wart przestudiowania i być może wzorowania się na nim w czasie tworzenia kodeksu konińskiego:

http://kowalewopomorskie.ornet.pl/d/kowalewopomorskie/kodeks_etyki_radnego_2005.pdf

15:43, nomen-nescio
Link Dodaj komentarz »
piątek, 03 grudnia 2010
Nie ściemniać! Odśnieżać!

Zawsze mnie zastanawiało, gdy widziałem zimą nieprzejezdne drogi w naszym mieście, dlaczego jeszcze nie przejechały nimi pługi odśnieżające. Rozumiem, że w czasie mocnem zawieruchy nie ma sensu żadne odśnieżanie ale dlaczego pługi ciężko zauważyć np. godzinę po ustaniu opadów? Odpowiedzi na to szukało Życie Konina w Urzędzie Miejskim:

Jak powiedział Bogdan Madajczak, zastępca kierownika wydziału drogownictwa Urzędu Miejskiego w Koninie, ekipy mają obowiązek przystąpić do odśnieżania cztery godziny po ustaniu opadów śniegu (kliknij tutaj)

Poczułem się prawie usatysfakcjonowany odpowiedzią na nigdy nie zadane przeze mnie głośno pytanie. Ten przepis o 4 godzinach od ustania opadów to idealna podkładka, żeby firmy odśnieżające nie musiały wogóle miasta odśnieżać. Wystarczy, że śnieg będzie padał co 3 godziny i można na miasto nie wyjeżdżać niby zgodnie z prawem. Ale jest mały szkopuł....rozporządzenie ministra transportu w tej sprawie z 1994 roku przestało obowiązywać w roku 1999. Ustaliło to dziś Radio RMF FM (kliknij tutaj).

Tak więc proszę o nieociąganie się tylko odśnieżanie! Konin niecierpliwie czeka na wasze pługi!

 

I mam nadzieję, że w przyszłym roku firmy startujące do przetargu nie ustalą, z racji nieobowiązywania rozporządzenia ministra, czasu na poziomie np. 12 godzin od ustania opadów.

 

10:38, nomen-nescio , Interwencje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 listopada 2010
Atak Energii (podziękowania dla Wilczewskiego)

Czytam właśnie doniesienia z Polski na temat ataku zimy. Nieprzejezdne drogi, zamiecie brak prądu....W Koninie prócz zimy zamierzała także zaatakować Energa: Energa zamraża planowo (kliknij tutaj).  Poinformowano kilka dni temu mieszkańców czterech bloków na V Osiedlu o remoncie stacji transformatorowej. Podobno zaplanowanym. Zaplanowanym bez patrzenia na prognozę pogody. Jutro i pojutrze temperatury mają spaść znacznie poniżej zera. W nocy nawet do minus 17 stopni Celcjusza. Brak prądu przez 8 godzin w czasie dnia jakoś dałoby sie jeszcze przetrwać ale zapomniano poinformować mieszkańców, że trzeba też będzie wyłączyć pompy wewnętrznego obiegu wody w blokach w związku z czym temperatury w mieszkaniach miały szansę wyrównać się z tymi panujacymi na zewnątrz. O tym na szczęscie dowiedzieliśmy sie dzięki portalowi www.konin.lm.pl i mogliśmy zareagować. Na moje, zadane telefonicznie Pogotowiu Energetycznemu w Koninie, pytanie odpowiedziano z rozbrajającą szczerością, że nie robiono remontu latem, bo nie było na to środków. Znalazły się na koniec roku i pyk-trzeba szybko nagle remontować!!! Szkoda, że nie pomyślano o zabezpieczeniu bloków agregatami prądotówrczymi na czas remontu. Czyżby Energa takowych nie posiadała? Proponuję szybki zakup, bo zima ma być ostra tego roku i mogą sie przydać w wypadku awarii w mieście. I proszę pamietać, że w blokach mieszkają ciepłolubne istoty, które nie zawsze mają się gdzie ewakuować.

 

Serdeczne podziękowania dla radnego Wilczewskiego za zainteresowanie sie tematem i interwencję w tej sprawie. Prąd jutro w blokach będzie. Energa poczeka z pilnym remontem na ocieplenie.

poniedziałek, 22 listopada 2010
Podziękowania

Wielkie dzięki dla tych wszystkich, którzy na nas zagłosowali. Gratulujemy wszytskim wygranym w tych wyborach i liczymy na dobry kontakt z nowymi radnymi.

 

czwartek, 18 listopada 2010
Nie spełniamy obietnic.

Ogłosiliśmy kilka tygodni temu sondaż na najlepszą obietnicę wyborczą, której nie zamierzamy spełnić. Oddaliście w niej 83 głosy. Oto wyniki:

-bezpłatne jednorazowe slipki na basenie 8% (7)

-wybudowanie repliki Gwiazdy Śmierci 37% (31)

-powrót napisu ALUMINIUM na wieżowiec 18% (15)

-konsola PlayStation w każdej klasie 8% (7)

-stado goryli górskich w minizoo 13% (11)

-wydłużenie średniej długości życia mieszkańców Konina 10% (8)

-finał Euro 2012 na stadionie im. R.Dmowskiego w Koninie 5% (4)

 

Bezaapelcyjnie wygrał pomysł wybudowania repliki Gwiazdy Śmierci w Koninie. Za tym pomysłem głosowało 31 uczestników ankiety. Mamy dla Was przykrą wiadomość. Nie zamierzamy tej obietnicy spełniać. Postanowiliśmy wszystkie nasze działania skierować na przywrócenie samolotu TS-8 Bies, który kiedyś stał przed Szkołą Podstawową nr 3 w Koninie.

Bo Bies jest dla nas najważniejszy. Dzięki niemu Konin będzie bardziej nowoczesny. Mamy nadzieję, że siła argumentów za jego przywróceniem przekona wszystkich. Pomóżcie nam w tym, bo razem możemy więcej. Nie możemy go postawić na jakimś małym postumencie, bo nie liczy się jakoś tylko jakość-mamy więc nadzieję, że Unia Europejska pomoże nam w tym przedsięwzięciu.


Dziękujemy wszystkim za udział w ankiecie i zapraszamy na wybory samorządowe.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 33
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
> Konin, nasze miasto-blog

Wypromuj również swoją stronę